Kategorie
ślub i wesele

Tradycje ślubno-weselne na Podlasiu

Podlasie to kraina geograficzna znajdująca się w północno-wschodniej części Polski. Zahacza swoim obszarem o Litwę , Rosję i Białoruś. Charakteryzuje się gorącymi latami i bardzo mroźnymi zimami. Na Podlasiu znajduje się wiele bajecznych miejsc np. dzikie lasy i jeziora. Jest miejscem zamieszkania prawdziwego białego kruka ze świata zwierząt , a mianowicie Żubra. Podlasie ma bardzo rozwiniętą tradycję kulturalno-społeczną , co za tym stoi posiada również sporą tradycję ślubno-weselną.

Korowaj weselny :

Jest to drożdżowe ciasto z bakaliami. Na wierzch stawia się również wykonane z ciasta drożdżowego ptaszki. Korowaj w znaczeniu ogólnym oznacza również kosz obfitości w którego skład wchodzą m.in. ryby , chleb , wino , kiełbasa , lokalne i domowe wyroby alkoholowe czy też olej , warzywa i słodkości.

Miejsce ceremonii ślubu :

Bardzo częstym przypadkiem na Podlasiu jest związek osoby prawosławnej z osobą wyznającą katolicyzm. Najczęściej wtedy ślub odbywa się w Cerkwi , przeważnie w piątek i również trwa dwa dni. Na chórze występują lokalni śpiewacy , którzy za swój występ nie biorą pieniędzy , ponieważ robią to z pasji i miłości do Pana Boga.

To świetna okazja by profesjonalny fotograf ślubny Białystok mógł uwiecznić oryginalny ślub w obrządku innym niż większa część Polski. Uchwycenie takich regionalnych tradycji na zdjęciach ślubnych to prawdziwa gratka dla artysty fotografika.

Goście weselni :

Ślub na Podlasiu charakteryzuje się dużą ilością gości , często dobija nawet do trzystu osób !

Błogosławieństwo :

Istotnym elementem dnia ślubu jest błogosławieństwo pary młodej. Zdarzały się ponoć przypadki gdy ślub bez błogosławieństwa rodziców był nieważny.

Stójka :

Stójka to nic innego jak potocznie znana brama weselna. Wszyscy okoliczni mieszkańcy zbierają się przed domem / klatką schodową młodych i świętują razem z nimi przyjęcie następnego sakramentu. Sąsiedzi są obdarowywanie drobnym poczęstunkiem oraz naturalnie dużą ilością alkoholu. Dzieci zaś dostają po sporej wielkości koszu słodyczy. Podsumowując tradycja weselna na Podlasiu jest wspaniała i trzeba ją pielęgnować. Jest to swego rodzaju dziedzictwo kultury , które występuje tylko w tamtejszym regionie , więc dlatego jest tak unikatowe , a wręcz niesamowite. Warto chociaż raz w życiu odwiedzić to wspaniałe miejsce.