Kategorie
fotografia

5 pytań, które warto zadać fotografowi ślubnemu przed podpisaniem umowy

Wybór fotografa ślubnego nigdy nie należy do najłatwiejszych, ale jest bardzo ważny, ponieważ od niego zależy, jaką będziemy mieli pamiątkę z dnia ślubu. Dlatego warto zadać mu kilka pytań, które ułatwią podjęcie właściwej decyzji. O jakich pytaniach mowa? Poniżej prezentujemy Ci 5 z nich!

Jakie masz doświadczenie w branży ślubnej?

Jedno z najważniejszych pytań do fotografa ślubnego dotyczy doświadczenia w branży ślubnej i warto je zadać, ponieważ nie każdy fotograf sprawdza się w fotografii ślubnej. Im dłużej dany fachowiec pracuje w fotografii ślubnej, tym możemy być pewni, że zyskamy lepsze efekty ze współpracy.

Jeśli okaże się, że mamy do czynienia z początkującym fotografem, to może nam dać do myślenia, ponieważ nie zawsze powierzenie komuś bez doświadczenia oprawy fotograficznej ślubu wychodzi nam korzyść. 

Co dokładnie składa się na ofertę?

Wielu z nas wychodzi z założenia, że każdy fotograf ślubny ma taką samą ofertę. Jednak wystarczy porównać kilka z nich, by dojść do wniosku, że jest zupełnie inaczej. Dlatego, jeśli nie chcemy się rozczarować, to lepiej zapytać o to, co składa się na ofertę danego fotografa.

Czy możemy zobaczyć pełen reportaż z jednego ślubu?

Najczęściej na stronach fotografów ślubnych, jak również w portfolio prezentowane są tylko najlepsze zdjęcia z poszczególnych imprez. Jednak dobrą praktyką jest również poproszenie o to, aby fotograf pokazał nam pełny reportaż z jednego ślubu. Dzięki temu będziemy w stanie określić, czy pasuje nam styl jego pracy i czy właśnie takiego fotografa szukamy dla siebie.

Jak wyglądają zapisy umowy?

Równie ważne powinny być dla nas zapisy umowy, więc warto o nie dokładnie zapytać i to jeszcze przed złożeniem podpisu. Jeśli pewne zapisy będą dla nas niezrozumiałe lub będą wiązały się z jakimiś dodatkowymi zobowiązaniami, czy dopłatą, to lepiej od razu powiedzieć, że się na nie nie zgadzamy.

Co stanie się w przypadku gdy nie będziesz mógł wykonać danego dnia zlecenia?

Poza tym warto pamiętać, że fotograf jest również człowiekiem i mogą zdarzyć się różne nieprzewidziane sytuacje. Dlatego warto zapytać się, co dzieje się wtedy, gdy fotograf nie będzie mógł wykonać dla nas zlecenia. Czy ktoś go zastąpi? Czy po prostu zostaniemy bez fotografa?